2 Nisan 2013 Salı

Prodüktör Stephen Lipson'dan Ruhu Yakan Bir Röportaj // An interview with Producer Stephen Lipson which keeps your dream alive

As a producer, Stephen Lipson is a great musician and successful at his works. But  I was imperessed with him about his interview. It's about his success and perspective on life of Stephen.

Stephen Lipson prodüktör olarak, iyi bir müzisyen ve bir çok başarılı işe imza atmış biri fakat ondan asıl etkilenmemin nedeni ise onun yaptığı bir röportajdır. Bu röportajda onun hayata bakışı ve başarısı hakkında durulmuştur.


Nacizane bir çeviri yaptım bu büyük başarı öyküsüne. Kim nereye çekmek isterse oraya çeksin. "Hayatında ulaşmaya çalıştığın yer için asla pes etme demek istiyorum sadece..."


Let's begin. This is not a copy paste interview, because of it, I can make mistakes about writing.


Do you have any major regrets in your career? Is there anything you wish you had done differently?


(long pause) No, I've loved every bit of it, and I still can't wait to get to work each morning. It really doesn't feel like work, either.

         I'll tell you what pisses me off, though:it's when people say, "Oh,you're so lucky, being able to do what you want to do" That really sticks in my throat; it annoys me because I spent years literally earning nothing, literally sweating, literally not having enough money for food. There was nothing easy about my path here. But I decided at an early age not to get on any money treadmill that was going to prevent me from following this route. So I didn't buy property, not for years, because I didn't want a mortgage hanging over me. I thought, "If I have a mortgage, I'm not going to get to do what I want to do." So this journey was all completely conscious. That's why, when people want to do if they're willing to make enough sacrifices. But it's so much harder to follow your own path if you're on that money treadmill.

So you're saying that commitment is the key.

       I suppose so. Just do it. I always tell my kids, " Do what you want to do, and if you do it well, the chances are that the money will follow." When I was younger I wrote songs  with a friend who was always talking about money and contracts, and he never got anywhere in the bussiness. I've done so many projects for nothingi, I can't begin to tell you. But often they pay off in the end.

Are your children following in your footsteps?

       One of them, unfortunately, has choosen the music business. He's a manager, and he's quite brilliant at it. That's a really tough road, but he has good taste and good skills, so if anyone can succeed at it, he can.

What kind of advice do you have for someone who wants to be the next Stephen Lipson?

      The first thing is, keep your daily job. Do whatever it is you want to do musically, but don't lose your day job until you can afford to. That's how I got the money to buy the gear to be in my first"bedroom band."
      The next thing is, figure it out. I know I'm sounding a bit vague, but if you can't figure it out yourself , you are not going to get anywhere. On occasion a son or daughter of a friend of mine will ask to come down to the studio and watch me work and they ask a whole bunch of questions: "How do i this?, How do I do that?" and I can't help thinking, "I can give you the answers to these questions, but then you will just get stuck on the next hurdle because you don't have the wherewithal to answers this much for yourself." So figure it out. At the end of the day you've pretty much got to work it out for yourself -it's not like going to work in a blank. This is a weird business, and it's getting weirder by the minute.

Are you talking about figuring it out in the technical sense?

      In every sense.

But there were mentors in your career-people like Phill Brown and Trevor Horn-who gave you additional information and guidance.

     Yeah, but that brings to mind the old adage, "The harder I worked, the luckier I seemed to get." They didn't just give me the information-I gleaned the knowledge. I ended up in a position where the knowledge was available to me.
     I'm not saying that you shouldn't ask questions. I'll always talk to anyone who has questions, every time. But, really, the only way forward is under your own steam.

So you're saying that if you're not self-motivated, you're not going to get very far in this business.

    Exactly. The people who approach engineering thinking, "Oh, that seems like a good job; you get to meet famous musicians and it doesn't seem like especially hard work."--those are the people that get nowhere. You need to be completly motivated. There's just no way to be guided through everything that's entailed.
    It's quite funny how the stars seem to align sometimes, you know. Things just seem to happen in this cosmic way. You're in a certain place, you meet someone, and then something happens as a result, which leads to other things happening.But it's not just about recognizing oppotunity and taking advantage of it when it comes your way; it's about making oppurtunities for yourself. You need to put yourself in the right situation and right headspace. That's what gives you a chance succeeding.

TürkçeKariyeriniz boyunca hiç büyük pişmanlığınız oldu mu? Herhangi yaptığınız bir şeyin daha farklı olmasını istermiydiniz?

            (Uzun bir sessizlik) Yaptığım şeyle ilgili herşeyi her detayı çok sevdim. Bu yüzden hayır ve hala her sabah uyandığımda işime gidebilmek için sabırsızlanıyorum çünkü işe gittiğimi hissetmiyorum.
            Asıl canımı sıkan şeyi söyleyeyim, “insanlar bana ne kadar şanslısın yapmak istediğin şeyi yapıyorsun diyorlar işimle ilgili olarak. Bu gerçekten boğazıma yapışılmış gibi hissettiriyor. Ben hayatım boyunca para kazanmaya çabalamadım, sömürüldüm ve hatta yeri geldi yemek almaya yetecek kadar param olmadı. Buraya ulaşana kadar hiçbirşey sanıldığı kadar kolay olmadı. Hayatımın erken çağlarında bir karar verdim amacım para kazanmak değildi bu benim hayatımın rotasını oluşturdu. Hatta yıllarca ev almadım çünkü eğer bir mortgage kredisi kullansam bunun için sıkışacaktım. Kendime döndüm ve dedim ki “Eğer kredi alırsam, onun için kendime para kazanmak için baskı kurmam gerekicek, motivasyonumu kaybedicem ve para kazanmam gerekirse olmam gereken kişi olamayacağım.” Bu tamamen dedim ya insanlar bana şanslısın dediğinde onlara “Hey neden bahsediyosun?” dememi açıklar. Herkes hayatı için olması gerektiği veya istediği yerde olabilir. Burada önemli olan şey ise ona nekadar özveri harcadığınla alakalıdır. Tekrar söylüyorum, eğer para ile olan olayları kafanıza çok takmanız gerekiyorsa istediğinize ulaşmanız çok ve çok zor olacaktır.

Yani bunun anahtar kelime olduğunu mu söylüyorsunuz?

            Öyle sanıyorum. Sadece yap. Çocuklarıma “herzaman ne yapmak istiyorsanız onu yapın diyorum.” Eğer zaten yaptığınız buysa bir zaman sonra para sizi zaten bulacaktır. Gençliğimde bir arkadaşımla şarkılar yazardık. Bahsettiğim arkadaşımın ağzından dökülen tek şey para ve kontratlardıve hayatı boyunca bu sektörde önemli hiçbiryere gelemedi. Ben ise hiçler için birçok proje yaptım, neler neler burada anlatamam dahi, fakat işler sonunda paramı verdiler.

Çocuklarınız attığınız adımları takip ettilermi ?

            Maalesef biri müzik sektörünü seçti. O bir menajer olmayı tercih etti ve işindede şuan gayet başarılı. Bu çok zor bir yol, fakat iyibir damak zevki ve yeteneği olduğuna inanıyorum. Bunu herhangi biri yapabilirse elbet oda yapabilir.

Pekala bir dahaki Stephen Lipson olmak isteyenlere verebileceğiniz tavsiyeler nelerdir?

            İlk olarak söyleyebileceğim şey gündelik olarak yaptıkları işi bırakmasınlar. Müzikal olarak birşeyler yapmak istiyorsanızda bu dediğimi yapın ta ki kendi geçiminizi, maddi durumunuzu koruyabilecek duruma kadar. Bende ilk ekipmanlarımın teminini bu şekilde yapmıştım çünkü.
            İkinci olarak sorunları çözmeyi öğrenin. Birçok arkadaşımın kızı ya da oğlu bana gelip bu iş hakkında bunu nasıl yapabilirim, şunu nasıl yapabilirim diye soruyorlar. Ben “Bu sorunun cavabını sana verebilirim fakat daha sonraki aşamalarda başka bir sorun çıktığında onu nasıl aşabileceğini bilemeyeceğinden çok zorlanırsın ve sorunun içinde sıkışıp kalırsın.” Diyorum. Günün sonunda nasıl sorularını çözebileceğinin yolunu öğrenirsen elbet bir şekilde cevaba ulaşırsın çünkü bu iş bankada çalışmak gibi bir iş değil. Bu iş garip bir iş ve gün geçtikçe daha da garipleşiyor.
Burada sadece işin teknik yönünden mi söz ediyoruz?

            Her yönünden...

Fakat bize röportajın başlarında size önderlik eden Phil Brown ve Trevor Horn gibi abileriniz olduğunu söylemiştiniz. İşin çoğunu onlardan öğrendiniz ve onlar size yol gösterdiler

            Evet fakat çok çalışan bendim. Onlar bana bilgiyi vermediler ben çalışarak o bilgilere ulaştım. Bilginin olduğu yere kendimi zorla getirdim. Ben şunu demiyorum “Bana soru sormayın!”. Sorusu olanlarla elbet herzaman konuşacağım fakat yine her yol senden geçer.

Yani bizlere diyorsun ki kendi kendime motive olmasaydım bugün bu sektörde olduğum noktada asla olamazdım

            Kesinlikle. O “bu iş kebap güzel bir iş, birçok ünlü müzisyenle tanışıyosun ve çok çalışmayı da gerektirmiyor” diyenler bu meslekte hiçbiryere gelemezler. Kesinlikle işine tam motivasyon ve konsantrasyonunu sağlamalısın.
            Sonuçta yıldızların nasılda hizaya geldiğini bilemezsin bazı şeyler bunun gibi doğada kozmik olarak yol alırlar. Bir yerdesindir, birisi ile tanışırsın ve o seni istediğin şeye ulaştırabilir. Bu ilk bazen seni başka bir oluşumun gerçekleşmesine öncülük eder. Fakat sadece önüne çıkan fırsatları değerlendirmek olmaz, kendin için fırsat yaratmalısın!! Kendini senin için doğru olacak şeylere doğru yöneltmelisin. Bunlar senin başarıya ulaşman için sana şans verecektir.


Çeviri: Salvorates

Yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" kısmını "Anonim" olarak seçiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" kısmını "Anonim" olarak seçiniz.